Aplikacje dla dzieci

Aplikacje dla dzieci

Aplikacje dla dzieci

W dzisiejszych czasach maluchy rozpoczynają już swoje życie w otoczeniu mediów i cybernetyki. Zatem naturalną sytuacją jest, że jedną z podstawowych atrakcji są aplikacje na urządzeniach mobilnych. Natomiast do rodziców, opiekunów należy zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas używania programów. Aplikacje dla dzieci są jednym z głównych tematów poruszanych przez Cyber-Papa. Zapraszamy do lektury i oczywiście na filmik na kanale YT.

Jakie aplikacje dla dzieci warto wybrać

Nasze pociechy z chęcią sięgają po aplikacje, zwłaszcza na urządzeniach mobilny takich jak smartfony, czy tablety. Zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, a w efekcie również nasze jest jednym z najwyższych priorytetów odpowiedzialnego rodzica i opiekuna. I nie chodzi tutaj tylko o to, ze dziecko może, nawet przypadkiem, skorzystać z aplikacji z której nie powinno, np.poczty,czy aplikacji bankowej, ponieważ jest to temat z zakresu zabezpieczeń urządzeń. Mowa tutaj o odpowiednich aplikacjach edukacyjnych i rozrywkowych, oraz zapewnieniu dziecku możliwości stałego kontaktu z rodziną.

Drugim aspektem czasu z aplikacjami jest nauka zarządzania swoim czasem, aby dziecko mogło samo decydować -w ramach dozwolonego czasu- ile z niego na jaką zabawę przeznacza i o jakiej porze dnia.

Wybierane aplikacje dla dzieci powinny być bezpieczne, czyli bez zakupów w internecie, bez reklam, bez straszenia, przemocy itd. Gry i aplikacje edukacyjne powinny być atrakcyjne wizualnie, dźwiękowo i tematycznie. Ta kwestia jest już indywidualna w przypadku każdego dziecka, ponieważ zależy od jego charakteru i upodobań. Może się okazać, że np. szachy animowane, gdzie walczą różne postacie jest grą niezwykle interesującą.

Aplikacje dla dzieci

Inne gadżety np. App leWatch może być też dobrym i użytecznym wyposażeniem dla starszego dziecka. Dzięki niemu możemy nawiązać szybki kontakt z dzieckiem. Możemy też sprawdzić gdzie się znajduje. Na zegarek od Apple są również ciekawe aplikacje, np. uczące gwiazdozbiorów, nawigacji po nocnym niebie i ciekawostek z zakresu astronomii i aktualnych wydarzeń w kosmosie. Dodatkowo takie aplikacje dla dzieci uatrakcyjnia ich synchronizacja z ruchem osoby noszącej zegarek.

Ile czasu poświęcać na aplikacje dla dzieci

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy rodzic powinien sam określić swojemu dziecku czas, który może ono spędzać przed ekranem. Oczywiście czym innym jest czas na odrobienie lekcji, czy trening matematyki z aplikacją edukacyjną. Czym innym jest nauka rozwijających umysł gier, jak np. szachy dla dzieci. A jeszcze inną kategorią jest czas spędzany na czystej rozrywce, bo i takiego odprężenia potrzebują maluchy - beztroskiej zabawy, przecież mają dzieciństwo właśnie. Niemniej to rodzic zna swoje dziecko najlepiej. Jeśli jest inaczej, cóż - chyba należy się rewizja rodzicielstwa. Wracając do tematu. Czas poświęcany na aplikacje nie może dominować, to pewnik. Dziecko przede wszystkim ma rodzinę i środowisko rówieśnicze. To ono jest pierwsze w kolejności. Czas przed monitorem tez nie powinien w żaden sposób wpływać negatywnie na zdrowie dziecka, czyli np. nie należy pozwalać na korzystanie z urządzeń przed snem.


"Świetnym testem dla rodziców jest sprawdzenie co się stanie gdy zabierzemy dziecku tableta. Jeśli za każdym razem jest płacz..." Tak zaczyna się nasz filmik omawiający pokrótce aplikacje dla dzieci. Więcej informacji, oraz sporo ciekawostek o Cyber_PAPA znajdziecie w naszym mini wywiadzie z rodzicem, a zarazem pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu! Miłego oglądania!