Apple Family Cloud

Apple Family Cloud - Chmura rodzinna z Coupertino?

Prosty sposób udostępniania różnych elementów skłądowych iCloud np. miejsca dyskowego, czy muzyki. Dostęp może mieć  maksymalnie sześciu osób z rodziny. Warto zaznaczyć, że funkcja "czas przed ekranem" i inne formy nadzoru rodzicielskiego są funkcjami wbudowanymi. Dlatego rodziny z dziećmi mogą zarządzać zakupami, przechowywanymi plikami oraz uprawnieniami dla dzieci. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że użytkownik zarządzający ma nadany status "opiekuna".

Dzięki Apple Family Cloud Twoja rodzina może łatwo udostępniać sobie pliki i aplikacje kupione z App Store oraz utwory muzyczne, filmy, programy TV i książki. Również subskrypcje usług Apple, np. Apple Music, Apple TV+, Apple News+ i Apple Arcade oraz pakiet dyskowy iCloud. Wszystko na jednym koncie Apple ID, do któego dodajesz użytkowników jak właściciel, lub osoba uprawniona do takich operacji. Ponadto istnieje w Apple Family Cloud możliwość założenia kont Apple ID dla dzieci, Apple Cash, zdalne ustawianie uprawnień w funkcji "Czas przed ekranem" oraz zatwierdzanie wydatków i pobierania z urządzenia opiekuna. Dodatkową funkcją jest namierzanie dziecka, które ma przy sobie AppleWatch lub iPhone'a, jak również zagubionego urządzenia Apple.

Konfiguracja Chmury rodzinnej

Nie istnieje standardowa personalizacja Apple Family Cloud. Jest natomiast konfiguracja. Polega na utworzeniu grupy rodzinnej przez jednego z dorosłych, który wybiera udostępniane funkcje. Następnie zaprasza członków rodziny do dołączenia. Po dołączeniu do grupy członkowie rodziny uzyskują dostęp do usług skonfigurowanych przez organizatora oraz usług używanych przez innych członków rodziny. Więcej funkcji i usług możesz w każdej chwili dodawać z poziomu ustawień Chmury rodzinnej.

Pakiet dyskowy iCloud możesz udostępniać wszystkim zaproszonym. Pakiet 200 GB lub 2 TB. Możesz sprawdzić ilość miejsca używanego przez poszczególnych członków rodziny.

Osoby należące do Twojej grupy rodzinnej mogą udostępniać położenie i pomagać innym członkom rodziny w znajdowaniu siebie nawzajem, a także zagubionych urządzeń.

Apple Family Cloud

Konfigurowanie nadzoru rodzicielskiego

Opiekun możesz ograniczyć dostęp do treści, zatwierdzać pobieranie i zakupy, jak również założyć konto Apple Cash za pomocą Chmury rodzinnej. Osoba może ograniczyć dostęp do zakupów za pomocą funkcji "Poproś o zakup". Organizator otrzymuje powiadomienie zawsze, kiedy któreś z dzieci inicjuje transakcję przy użyciu funkcji Poproś o zakup. Może wtedy sprawdzić pozycję i zatwierdzić lub odrzucić zakup. Dotyczy to zarówno materiałów płatnych, jak i pobieranych za darmo.


"Jesteśmy firmą informatyczną, a prywatnie pasjonatami Apple i rodzicami. Nasi pracownicy wzywani są do przeróżnych sytuacji, gdy dziecko dostaje się do treści dla neigo niedozwolonych (zakupy), czy szkodliwych (treści z przemocą, pornografia, horrory). Naszym zadaniem jest zabezpieczyć urządzenie i nałożyć taką kontrolę rodzicielską, aby dziecko było maksymalnie bezpieczne. Ponadto uczymy Rodziców jak konfigurować takie zabezpieczenia i jak nimi zarządzać."