Czas na aplikacje w Windows

Pora zobaczyć jak wygląda ograniczanie czasu na aplikacje z punktu widzenia dziecka. Otóż dla dziecka koniec czasu z komputerem jest małym dramatem, małym końcem świata. Warto nie fundować młodym układom nerwowym takiej niepotrzebnej traumy. Można kończący się czas na aplikacje w Windows zupełnie inaczej i łagodnie, za to skutecznie wypracować z dzieckiem reagowanie i podporządkowanie się ograniczeniom. My wiemy, ze to dla dobra dziecka, choć to wytarty frazes, ale jednak prawdziwy. Dziecko kompletnie może tego nie rozumieć i odbierać to jak krzywdę. W dodatku ze strony osoby, którą kocha i z którą jest związane. Dlatego może powstać dodatkowy problem i narastać frustracja dziecka. Takie kwestie należy rozwiązać niezwłocznie. Postaramy się dziś, bazując na psychologii dziecięcej oraz na własnych doświadczeniach z trójką prezesowskich dzieci, podpowiedzieć Wam co robić i jak, oraz co u nas działa. A to wszystko opisując nadal czas na aplikacje w Windows, czyli kontynuujemy to, co rozpoczęliśmy w dwóch poprzednich odcinkach.

Komunikaty, gdy kończy się czas na aplikacje w Windows

Wyskakujące komunikaty o kończącym się czasie są bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia. Tych komunikatów będzie różna liczba i w różnym czasie będą się pojawiać. Jest to uzależnione od tego ile czasu dajemy jednorazowo dziecku na daną aplikację. Te komunikaty, przygotowują dziecko stopniowo. Oswajają z faktem że kończy się czas na aplikacje w Windows. Dlatego nie występuje gwałtowne odcięcie, nie jest przykre dla dziecka tak jak nagłe zakończenie.

Nadanie czasu poszczególnym aplikacjom, bo nie mówimy tutaj wyłącznie o grach widzieliście już w poprzednim wpisie. Jeśli potrzebujecie, możecie przeczytać i obejrzeć raz jeszcze materiał nt. jak blokować strony na Windows i jak ograniczać czas apliakcji na Windows.

CP_LIVE_MINI

To o co musicie zadbać jest tajemnica. Dziwnie to brzmi, ale ma swój sens. Ochrona hasła do waszego konta głównego jest kluczem do bezpieczeństwa dziecka. Hasło, kod, cokolwiek do zalogowania się, cyz nawet pin do udzielania zgody na urządzeniu dziecka jest pierwszym bastionem, który upadnie. Dzieciaki będą kombinować jak osiągnąć cel. To się oczywiście potem przydaje, ale nie w kwesti nieświadomego robienia sobie krzywdy.

Jak przedłużać czas na aplikacje w Windows?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy rodzic powinien sam określić swojemu dziecku jego czas przed ekranem. Oczywiście czym innym jest nauka, a czym innym relaks z grą, bo i tego dziecko potrzebuje. Ty też grywasz w Herosów, czy układasz pasjansa. Niemniej to dobry rodzic zna swoje dziecko najlepiej. Kilka wskazówek, które sprawdziliśmy w praktyce ad. tego jak przedłużać czas na aplikacje w Windows:

  1. dawaj dziecku minimalny czas, jaki jest mu potrzebny Twoim zdaniem. 15 minut zupełnie wystarcza. Za każdym razem, gdy będzie musiało poprosić zastanowi się. W ten sposób rośnie istotnie szansa, ze zajmie się czymś innym i straci zainteresowanie komputerem.
  2. nie dawaj dostępu, lub nadzoruj dostęp do aplikacji "loop", czyli takich które dostarczają w sposób ciągły nowych treści. Np. Facebook, YouTube, czy YouTube Kids, które w miarę przewijania strony wyświetlają coraz nowe treści. To prosta i skuteczna droga do uzależnienia.
  3. pilnuj swojego hasła logowania do komputera i na swoje konto rodzinne.
  4. nie udzielaj zgody, nie loguj się na komputerze dziecka.
  5. nie dawaj zgody natychmiast. Powiedz, ze musisz skończyć swoją pracę, lub skończyć kanapkę i wtedy się tym zajmiesz, za kilka minut. Dziecko rozumie, że to nie jest zgoda bezwarunkowa i ma swoje miejsce w hierarchii zadań rodziców.
  6. uzależnij przedłużenie czasu od wykonania obowiązku domowego, osiągów w aplikacjach edukacyjnych, czy kolejną zgodę na następny czas na aplikacje w Windows spróbuj zamienić na inną rozrywkę, najlepiej wspólną i na powietrzu. Np. spróbuj z dziegciem wykonać "angry birdsy" i rzucać nimi na podwórku w budowle z kartonów, choćby po mleku. Zamiast gdy w Zezłoszczone ptaki.

"Dziecko musi być traktowane uczciwie i przygotowywane na koniec czasu. Absolutnie nieskutecznym, złym i szkodliwym rozwiązaniem jest zabranie kabla zasilającego, czy też wyrywanie urządzenia. Tak nie wolno robić, bo skutki zemszczą się na Was."