Czas przed ekranem

Czas przed ekranem

Aplikacje dla dzieci

Spotkaliśmy się już nie raz z sytuacjami naprawdę ciężkimi, gdzie maluchy już były uzależnione od urządzeń mobilnych i spędzały czas przed ekranem właściwie bez ograniczeń. Pomyślicie, jako rozsądni i dbający rodzice - skoro tutaj jesteście, że to głupota i brak opieki nad dzieckiem. Owszem. Może do takiej sytuacji dojść nie tyle niepostrzeżenie, co dość łatwo i małymi krokami. Aż w efekcie nałożenie ograniczeń na czas przed ekranem jest niewykonalne z powodu awantur, płaczów i histerii u dziecka.  No i wtedy wzywa się nas do urządzenia i rodziców, a do dziecka i rodziny terapeutę.

Jakim ograniczeniom powinien podlegać czas przed ekranem dla dziecka

Ważnym aspektem czasu z aplikacjami jest nauka zarządzania swoim czasem, aby dziecko mogło decydować w ramach dozwolonego czasu. Można dać swobodę w zakresie ile z czasu na jaką zabawę przeznacza.

Jedną z podstawowych atrakcji są aplikacje na urządzeniach mobilnych. I tutaj właśnie do rodziców, opiekunów należy zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas używania programów. Zapraszamy do lektury i oczywiście na filmik na kanale YT, w którym robimy szybkie wprowadzenie w temat jakim jest czas przed ekranem i ograniczenia dla dzieci.Trzeba na pewno stosować je mądrze. Zbyt ostre wywołają bunt i poczucie neisprawiedliwości. Zbyt luźne moga doprowadzić do nieszczęścia i uzależnienia, a w lżejszym pryzpadku przemęczenia dziecka, kłopotów ze snem, czy pogorszenia wzroku.

Czas przed ekranem

Ile czasu poświęcać na aplikacje dla dzieci

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy rodzic powinien sam określić swojemu dziecku czas, który może ono spędzać przed ekranem. Oczywiście czym innym jest czas na odrobienie lekcji, czy trening matematyki z aplikacją edukacyjną. Czym innym jest nauka rozwijających umysł gier, jak np. szachy dla dzieci. To właśnie Rrodzic zna swoje dziecko najlepiej i wie jaki czas przed monitorem może lub powinno w przypadku koniecznej nauki spędzać przed monitorem. Oczywiście równie ważna jest pora. Głównie dlatego, że dziecko przede wszystkim ma rodzinę i środowisko rówieśnicze i to jest priorytet. Czas przed monitorem tez nie powinien w żaden sposób wpływać negatywnie na zdrowie dziecka, czyli np. nie należy pozwalać na korzystanie z urządzeń przed snem. Jest to zagadnienie rozległe i wymaga wypowiedzenia się zawodowców jak psycholodzy dziecięcy terapeuci czy pedagodzy. To również pojawi się w niedługiej przyszłości. A dziś, tytułem wstępu robimy sprint z omówieniem gdzie, co i jak uruchomić w iPhone. Ustawienie dozwolonego czasu, pory korzystania, czasu na aplikacje. Powiemy również o dziale aplikacji bez ograniczeń oraz dozwolonych treści i wariantów ustawiania obostrzeń. Zapraszamy na film!


"To sprint przez ustawienia dotyczące tak rozległej kwestii, jaką jest czas przed ekranem. O pozostałych aspektach konkretnychelementów tego ograniczenia będziemy szerzej rozmawiać w kolejnych odcinkach."