Gry przygodowe dla dzieci

Gry przygodowe dla dzieci

Gry przygodowe dla dzieci

Aplikacje dla dzieci są jednym z głównych tematów poruszanych przez Cyber-Papa. Zapraszamy do lektury i oczywiście na filmik na kanale YT. Szczególnie koncentrujemy się zaś na bezpieczeństwie dzieci w trakcie korzystania z urządzeń i na grach. Dziś o tych ostatnich, ale również znajdziecie parę łącz do artykułów i filmów np. o czasie przed ekranem, czy też ustawianiu limitów czasu na gry - jest to niewątpliwie związane z dzisiejszym tematem, jakim są gry przygodowe dla dzieci.

Jakie gry przygodowe dla dzieci możemy polecić?

Przygodowe gry dla dzieci, jakie sami przetestowaliśmy z naszymi firmowymi pociechami to przede wszystkim:

  • Osadnicy z Catanu - uczące sprytu, negocjacji i sztuki handlowania oraz szacowania szans, a także planowania.
  • Talisman - gra z naszego dzieciństwa i młodości w wersji planszowej nosi nazwę Magia i Miecz. Jest typową, mocno rozbudowana gra przygodowa, w której pierwszeństwom element losowy. W jego wyniku gracz otrzymuje możliwość wyboru: np. kierunek ruchu ale o losową liczbę oczek. Uczy decyzji, obierania strategii, rozwoju i inwestowania w wybrane cechy postaci, jak również szacowania ryzyka/szans wygranej.
  • Minecraft - ogromny kwadratowy świat, wymyślony i skonstruowany tak, że dzieciaki przepadają bez śladu. Najlepiej sprzedająca się gra na świecie, na obecne dni. Uczy głównie tworzenia i rozwija kreatywność, ale również przez swoją klockowatość pokazuje jak można kojarzyć świat i jego elementy poprzez podobieństwa.
  • Samorost 3 - ślicznie wykonana gra o ogromnych walorach estetycznych. Przygoda kosmicznego gnoma, podróżującego przez wszechświat. Ta rozbudowana łamigłówka przede wszystkim uczy kombinatoryki, logiki i cierpliwości.
  • The little bang theory - wspaniała, bogata gra, która potrafi wykończyć nawet dorosłych. Uczy wręcz anielskiej cierpliwości i rozwija umysł w różnych kierunkach kombinowania. Od interaktywnych labiryntów, przez np. wodociągi, dla odmiany odszukiwanie obiektów, po nietypowe układanki i klasyczne puzzle.
Gry przygodowe dla dzieci

Kolejne proponowane gry to:

  • Shadow - pamiętacie lanie wosku, albo cienie z dłoni?  To jest natomiast cyfrowe wydanie takiej zabawy. Z dziwnego odlewu należy uzyskać żądany kształt rzucając nim cień na ścianę. Za właściwy kształt dostaje się oczywiście punkty. Fantastyczna gra ucząca rozwijająca wyobraźnię i myślenie przestrzenne oraz syntetyczne, a przede wszystkim precyzję i cierpliwość.
  • Odszukaj ludzi - prosta gra, w czarnobiałej konwencji, polegająca na odszukiwaniu elementów, postaci wg. wskazówki, podanych cech. Bardzo dobrze wspomaga koncentrację i umiejętność czytania ze zrozumieniem.
  • Shooting - Ta gra jest dla nieco starszych dzieci. Labirynt przygodowy, choć zdecydowanie nie tak rozbudowany jak poprzednie przygodówki. Uczy głównie planowania, podejmowania wyborów najkorzystniejszych dla graczy w dość oczywistej konwencji. Poza tym jest w cukierkowej kolorystyce co stanowi ciekawą odmianę.

Ile czasu poświęcać na gry przygodowe dla dzieci?

Zupełnie osobną kategorią jest czas przed ekranem poświęcany czystej rozrywce. Doskonale wiemy to z własnego doświadczenia w dorosłym życiu. Któż z nas nie siedział przy strzelance, czołgach, czy po prostu przy pasjansie, aaa na pewno większość z Was spędziła setki godzin w Windowsowym Saperze. Dzieci również takiego odprężenia potrzebują, oczywiście najlepiej jeśli przy tym czegoś się uczą. Dlatego, że nauka przez zabawę jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych. Beztroska, bezpieczeństwo, opieka kochających rodziców i fura zabawy to właśnie dzieciństwo, które się nie powtórzy. Czas poświęcany na aplikacje nie może jednak dominować. Jak ustalić czas przed ekranem od strony technicznej opowiadamy w filmie CZAS PRZED EKRANEM, a instrukcję podajemy w artykule czas przed ekranem, do których serdecznie zapraszamy. Głównie dlatego, że temat ten będziemy jeszcze Dziecko przede wszystkim ma rodzinę i środowisko rówieśnicze. To ono jest pierwsze w kolejności. Czas przed monitorem też nie powinien w żaden sposób wpływać negatywnie na zdrowie dziecka, czyli np. nie należy pozwalać na korzystanie z urządzeń przed snem. Dlatego zachęcamy do przejrzenia artykułu i filmu o blokowaniu stron i treści na iPhone i urządzeniach Apple. Jak również polecamy blokowanie urządzenia w konkretnej aplikacji i gry edukacyjne matematyka.


"Oczywiście nadal i niezmiennie zachęcany dogrania wplanszówki,czy też karcianki,lub inne wersje gier, jak pokazywanie cieni i różnego rodzaju zgadywanki, np. kalambury. Żadna, nawet najpiękniejsza, najbardziej wciagająca gra cyfrowa nie zastąpi żywej, osobistej interakcji między graczami. Ale czasamijestto najlepsze co w danej sytuacji, momencie jesteśmy w stanie dziecku zaoferować. I jest to wtedy zdecydowanie lepsze wyjście niż zwykłe puszczenie bajki." Więcej informacji, oraz sporo ciekawostek o Cyber_PAPA znajdziecie w naszym mini wywiadzie z rodzicem, a zarazem pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu! Miłego oglądania!