iPad dla dziecka

iPad dla dziecka

iPad dla dziecka - popularne i wygodne


Nie od dziś wiadomo, że iPad dla dziecka to popularne i wygodne rozwiązanie na co dzień. Przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi i rozmiar ekranu. Dlatego dziś porozmawiamy sobie zwięźle o tym co może dać dobrego udostępnienie tego popularnego urządzenia. Jak również jakie szkody może wyrządzić sobie dziecko przy użyciu iPada. Oczywiście opowiemy Wam w oparciu o nasze doświadczenia z Cyber-Papowymi dzieciakami i jak do tego podchodziliśmy. Zacznijmy od pozytywów, ponieważ niewątpliwie wyposażenie pociechy w elektronikę może dać dobre efekty. Warunkiem jest to, o czym niejednokrotnie wspominaliśmy i wspominać będziemy. Czyli WSZYTSKO Z GŁOWĄ I POD KONTROLĄ. Zajmiemy się jednym z najpopularniejszych urządzeń, które... chciałoby się rzec trafiają w ręce dzieci. Ale nie, one same nie trafiają. Są przecież dawane. I to przez rodziców, opiekunów, dziadków, rodzeństwo. Pamiętajcie, że samo się nic nie robi i nie ma skutków bez przyczyn. Tą filozofią zakończymy wstęp i zapraszamy na konkrety.

Wiele dobrego.

Nagraliśmy już kilka materiałów na szeroki temat, jakim jest iPad dla dziecka. Mówiliśmy tez o iPhone'ach i macbookach w podobnym kontekście. Przed Wami jeszcze jeden artykułów Macbookach, ale już podobny do tego, który czytacie. Wracając do tematu.  Pozytywy jakie mogą wyniknąć z udostępnienia urządzenia iPad dla dziecka to przede wszystkim wiedza i rozrywka. Oczywiście dziecko, nawet nastoletnie powinno być pod opieką. A opieka oznacza również monitowanie aktywności dziecka w Sieci i korzystania z urządzenia. Poza aplikacjami do nauki i zabawy z korzyścią będzie jeśli porozmawiasz z dzieckiem jakie fajne rzeczy wynikają z używania takiego urządzenia. Nie zaczynaj od ograniczeń, od wyliczenia tego co nie wolno. W zamian pokaż możliwości urządzenia. Pograj z dzieckiem, obejrzyj film przyrodniczy adekwatny do wieku. A nawet ściągnij ulubioną bajkę albo audiobooka na dobranoc na wypadek, gdyby dziecko nie mogło korzystać z Internetu. Zróbcie listę stron, które chce i może odwiedzać, ale np. w dokumencie tekstowym. Przećwiczcie wysłanie go mailem lub udostępnianie rodzinie rodzinie - niech pozostałe osoby też wpisują tam swoje propozycje.


A na co uważać?

iPad dla dziecka

Najważniejsze są pocztątki.

Jak zawsze... Skoncentruj sie i poświęć trochę czasu, uruchom swoją kreatywność. Najpewniej wtedy okaże się, że te 30 minut raz a dobrze załatwi sprawę na wiele miesięcy korzystania. Aż twoja pociecha wiekowo przejdzie w następny przedział. Dodatkowo zbudujesz relacje i nawet nie zauważysz kiedy ten czas na zaznajomienie z urządzeniem minie, a nawet przedłuży się i zmieni niepostrzeżenie w dobrą zabawę. Możesz nam wierzyć, jeśli odpuścisz swojej głowie pozycję autorytetu absolutnego to i ty odpoczniesz wracając w skórę beztroskiego dzieciaka.

Przede wszystkim na innych ludzi i treści inne niż przez Ciebie zatwierdzone. Aby mieć kontrolę nad tym co dociera do Twojego dziecka masz do dyspozycji szereg narzędzi w systemie Mac OS, iOS i środowisku Google. O tym co i jak zrobić krok po kroku pokazujemy w naszych nagraniach. Link do kanału i jedno z takich instruktażowych nagrań znajdziesz pod koniec artykułu. Polecamy również listy kontrolne dla grup wiekowych, które znajdziesz linku wcześniej lub w menu na górze.

Jasno i prosto

Teraz natomiast wyliczymy na co najbardziej uważać.

  1. portale społecznościowe i ich treści. Pamiętaj, że nie każde zabezpieczeni przed otwieraniem stron i ograniczenia czasowe dają radę uwzględniać strony o mechanice FB/Twittera itp., ponieważ tam otwiera się strona raz i tylko rozwija "w nieskończoność".
  2. kontakt z innymi ludźmi. W Sieci można być kim się chce, najczęściej nie ma możliwości zweryfikowania obcego człowieka, który "Ma na imię Wojtek i tez ma 9 lat".
  3. udostępniane treści, ŁAĆZNIE ZE ZDJĘCIAMI IADRESAMI, np. domowym, lub nazwą szkoły. Wariatów nie brakuje, a dzieci często są (co jest specyfiką wieku) działają impulsywnie i bez należytego pomyślunku. Tak, Twoje dziecko tez może palnąć głupotę lub dać się ponieść negatywnym emocjom
  4. czas przed ekranem i pora korzystania z urządzenia. Zdrowie twojego dziecka to rzecz absolutnia bezcenna. Można to załątwić na dwa sposoby. Albo pogadasz z maluchem (ADEKWATNIE DO JEGO WIEKU, przy najmłodszych 2, 3 latkach można spokojnie po prostu ustawić ograniczenia i poinformować że "tablet skończył pracę, bo taka jest procedura, a rano będzie czekał gotowy do użytku) i ustalicie zdrowe ograniczenia. Albo zrobisz to na negatywnym przykładzie. Uprzedź o konsekwencjach nocy przed monitorem. Czasami skorzystanie z okazji np. gdy rano będzie coś szczególnie interesującego do zrobienia, a dziecko siedziało w nocy przed tabletem i rano ominie go to na co czekało. PAMIETAJ ABY NIE WYWOŁAĆ TRAUMY, A NAUCZYĆ.

Czas przed ekranem, czyli kluczowa (obok rodzaju treści) kwestia organizacji korzystania z tak popularnego i poręcznego urządzenia jakim jest iPad dla dziecka.