Czas dziecka przed ekranem

Czas dziecka przed ekranem

Czas dziecka przed ekranem #2

 Podejście drugie do tematyki "czas dziecka przed ekranem". Kontynuujemy ten wątek i będziemy do niego wracać jeszcze nie raz. Jest to sprawa, która może łatwo umknąć w toku codziennego życia. Przecież dziecko przed ekranem to już zupełna codzienność. Dlatego tym bardziej należy pilnować jak długo pociechy siedzą przed monitorami. Czas przed ekranem jest jedną z kluczowych spraw dla ich rozwoju i zdrowia, jak również dla relacji rodzinnych. O uzależnienie w wieku dziecięcym bardzo łatwo. Zapraszamy na audycję na żywo, a jeszcze bardziej zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji. DO ZOBACZENIA ZWYCZAJOWO W CZWARTKI O 20:30 na żywo. A niedługo po tym również na naszym kanale w wersji już poskładanej, czyli bez smaczków za to w pigułce.

Czas dziecka przed ekranem - kontrola i statystyki

Czas dziecka przed ekranem można kontrolować. Oczywiście sposób i precyzja kontroli zależy od Rodzica, jego czasu i uwagi, na co przykład dajemy z autopsji w naszym filmie. Jeden z naszych firmowych maluchów wykombinował sposób na zdobycie hasła do przedłużania czasu i z powodzeniem z tego korzystał przez weekend. Dlatego warto dobrnąć do końca nagrania, na którym krótko podajemy Wam parę wskazówek na ograniczenie możliwości autoryzacji czasu, blokad, a przede wszystkim niekontrolowanych zakupów w AppStore. Ta więc miejcie się na baczności!

Czas dziecka przed ekranem

KODY I DOSTĘP, a czas dziecka przed ekranem

To na co powinniście bezwzględnie uważać, to hasło, czy też kod autoryzacji. Dzieciaki są niezmiernie sprytne i kreatywne, zwłaszcza jeśli na czymś bardzo im zależy. Wiedzą również doskonale, że opiekunowie mają mnóstwo spraw i nie zawsze zwracają uwagę na to w jakich warunkach wpisują hasło. Dzieciaki próbują różnych sztuczek, od dziurawego zasłaniania oczu, po... no właśnie. A dodatkowo niektóre potrafią wydobyć z rodziców jak uzyskać interesujący je dodatkowy przedział czasu, za pomocą pytania zupełnie nie sugerującego celu jego zadania. Obejrzyjcie film do końca, bo to trzeba usłyszeć, a nie przeczytać. Wiedzcie, że pierwszym bastionem bezpieczeństwa w restrykcjach na czas przed ekranem, który zostanie zdobyty podstępem w Waszym domu jest właśnie kod autoryzacji.

KONTROLUJ czas dziecka przed ekranem subtelnie, ale skutecznie

Kontrola czasu to przede wszystkim regularne zaglądanie do statystyk. Takie informacje, ile czasu dziennie/tygodniowo Wasza pociecha przeznacza na jakie aktywności w urządzeniu możecie znaleźć zarówno na iOS jak i na Androidzie. W tym podejściu omawiamy i pokazujemy jak wyglądają owe statystyki w systemie Apple na iPhonie. Można tam wyróżnić kilka głównych grup, np. gry, edukacja, rozrywka, bez limitu itp. Inne grupy, które możecie modyfikować to przede wszystkim aplikacje dozwolone bez limitu czasu. Polecamy, aby tymi aplikacjami byłe te służące edukacji, np. do nauki matematyki, języka, czy gry na instrumentach. Za pomocą tych aplikacji możecie dyskretnie stymulować rozwój dziecka. Ustawiając je jako aplikacje bez limitu i pozwalając za ich pomocą na zdobywanie czasu dodatkowego na rozrywkę. Często też dzieci z braku czasu na ulubione gry sięgają właśnie po aplikacje edukacyjne i skutecznie się w nie wciągają. Używają ich potem dla nich samych a nie dla kolejnego kwadransa z Minecraftem.

Grzegorz Sobótka

Nasz 5-letni syn zdobył hasło przedłużania czasu w sposób, który napawa mnie głównie dumą. Mianowicie poprosił mamę o wpisanie hasła na jego urządzeniu do przedłużenia czasu, a wcześniej [...] Rozwiązanie zagadki na końcu naszego filmu, bawcie się dobrze i uważajcie na to co dzieci potrafią wykombinować, chcąc zdobyć więcej czasu z urządzeniem!

Ile godzin przeznaczać na czas przed ekranem

Nasze firmowe maluchy statystycznie spędzają około 3h przed ekranem dziennie, przy czym są to dzieci w wieku przedszkolnym. Młodsze zdecydowanie mniej lub wcale. Ważne jest też to na jakie aplikacje dzieci poświęcają czas i w jakich warunkach. W poprzednich artykułach i filmach mówiliśmy o:

ale też szczegółowo np. o

Zajrzyjcie, jeśli potrzebujecie pomysłów jak spędzić z dziećmi czas jeśli nie ma wyjścia i musicie to robić z urządzeniem. Czas poświęcany na aplikacje nie może dominować, to pewnik. Dziecko przede wszystkim ma rodzinę i środowisko rówieśnicze. To ono jest pierwsze w kolejności. Czas przed monitorem tez nie powinien w żaden sposób wpływać negatywnie na zdrowie dziecka, czyli np. nie należy pozwalać na korzystanie z urządzeń przed snem.