Lista kontrolna 14+ lat
Nastolatki rozumieją naprawdę dożo, często rzeczy, których się nie spodziewamy. Ponadto Internet jest już częścią ich codziennego życia, prawdopodobnie również dla twojego dziecka. Dzieci szybko uczą się nowej technologii. Swobodnie wykorzystują ją do komunikacji, nauki i tworzenia. Większość nastolatków ma dostęp do Internetu za pomocą smartfona, tabletu czy laptopa/PC. Korzystają z serwisów społecznościowych i udostępniają przeróżne treści. Trzeba mieć na to oko.
Wyjaśnij treściwie, bo dzieci w tym wieku potrzebują bardzo krótkich i jasnych komunikatów, bez zbędnych możliwości wyborów.
- Gdzie korzystać z Internetu
- Przeznaczany czas
- Dozwolone strony
- Udostępniane informacje
Interesuj się tym, co robią. Przede wszystkim nie lekceważ, gdy przychodzą z jakimś tematem, lub gdy nagle przestają się komunikować. Nie bój się poruszać trudnych kwestii, takich jak pornografia, wyłudzanie danych czy przemoc w świecie cyfrowym. Wyjaśnij, że niewłaściwe zachowania w Sieci powodują takie same złe konsekwencje, co działania w rzeczywistości. Ich efekty są tak samo prawdziwe.
Naucz dziecko jak ustawić prywatność serwisów społecznościowych, aby tylko bliscy znajomi mogli je wyszukać, oznaczyć lub udostępniać treści. Wyjaśnij, czemu mato służyć i zrób to na ciekawych i rzeczywistych przykładach.
Dyskretnie! Aktywuj kontrolę rodzicielską. Dostosuj sposoby kontrolowania aplikacji i stron, które może odwiedzać Twoje dziecko.
Używaj bezpiecznych ustawień na wszystkich urządzeniach mobilnych. Pamiętaj, że jeśli łączy się z Internetem przez publiczne WiFi, filtry blokujące nieodpowiednie treści mogą być nieaktywne.
Porozmawiaj ze starszymi dziećmi o tym, co robią w Sieci i na urządzeniach. Podyskutujcie o tym, co robią młodsi. Zachęcaj do odpowiedzialności, do opieki, bycia wzorem i zaufaną osobą dla młodszego rodzeństwa. To daje realne poczucie odpowiedzialności i waznej roli w rodzinie.
Zapytaj dziecko, co myśli o odpowiedzialności za korzystanie z Internetu. Ludzie często mówią w Sieci rzeczy, których nie powiedzieliby twarzą w twarz, bez względu na wiek. Naucz ich, aby zawsze szanowali siebie i innych, oraz informacje np. adres domowy, również w kontakcie zdalnym. Zapytaj, czy to samo przekazaliby listem, czy przez telefon. W Internecie należy również zachować kulturę i odpowiedzialność. To nadal ten sam nastolatek i nadal pracuje na swój wizerunek, który przechodzi do rzeczywistości. Uświadom, że jeśli ktoś nie umie rozmawiać osobiście i zamiast tego wysyła np. kłamliwe informacje - jest tchórzem i popełnia wykroczenie, będzie ukarany. W ten sposób nie tylko Twoje dziecko będzie wiedziało jak postrzegają je inni, ale również wyrobi sobie pryzmat widzenia Internautów, postępujących źle i będzie umiało zareagować.
Klasyfikacja wiekowa jest w tej chwili dołączana do wszystkich aplikacji i filmów. Dzięki nim możesz zorientować się, czy są odpowiednie dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że jest to sugestia producenta. PAMIĘTAJ: witryny skierowane do osób poniżej 10 roku życia, takie jak Spotlite również zawierają elementy sieci społecznościowych.