Lista kontrolna 11-13 lat

Lista kontrolna 6-10 lat

Lista kontrolna 11-13lat

 To przedostatnia lista działań, jaką przygotowaliśmy dla Was. Tym razem jest to lista kontrolna 11-13 lat. Jak zapewne zorientujecie się czytając, z wiekiem dzieci  zmieniają się również priorytety. Nawet jeśli część punktów pokrywa się dla różnych przedziałów wiekowych, to kolejność jest nieco inna.Jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy listy kontrolne to bardzo dobre wsparcie w różnych działaniach. Pamiętaj, żeby zawsze odpowiednio dostosowywać treści. Udzielane informacje oraz ograniczenia muszą być przedstawiane adekwatnie do wieku dziecka. Twoje dziecko ma swoje indywidualne cechy i możliwości - zawsze należy brać to pod uwagę. Różnica między przetwarzaniem informacji w tym przedziale wiekowym również różni się istotnie. Możesz mieć wrażenie, że wręcz najmocniej. Porównując tok myślenia 6latka z zerówki, a10latka który już ma wypracowane relacje koleżeńskie i umie nimi manipulować. Nadal większość zależy od Ciebie.

Równowaga i współpraca

Równowaga relacji nie oznacza równości, jednak zawsze musi być uczciwa. Dziecko nie jest równe rodzicowi i odwrotnie, ale każda ze stron ma sobie właściwe prawa i obowiązki, adekwatne do swojego wieku, rozwoju i roli społecznej.

  • Swobodne i szczere dyskusje

Dobry efekt daje zapytanie „przy okazji”. Dziecko nie odbierze tego jako poważną rodzicielska rozmowę i zareaguje naturalnie. Nawet jeśli zamilknie i będzie myśleć – to również dla Ciebie istotny znak. Zachęć, aby rozmawiało o tym, jak korzysta z Internetu. Omów rzeczy, na które może się natknąć. Dobra pora na rozmowę to moment, w którym planowane jest nowe urządzenie lub dzieci wspominają o nowej grze, stronie. Baczną uwagę zwróć na nowe znajomości i imiona spoza znajomych.

  • Zarządzanie urządzeniami

Zachęć do korzystania z urządzeń w pomieszczeniach ogólnodostępnych, salonie lub kuchni. Załóż konto użytkownika dla swojego dziecka. Bądź stanowczy i wyjaśnij dlaczego własny telefon, lub tablet dopiero ma dostać. Niech dziecko wykaże się wiedzą i odpowiedzialnością aby otrzymać urządzenie. Poczuje się ważne i dojrzale traktowane.

  • Umowa

Uzgodnij granice lub umów się na korzystanie z Internetu. Określ kiedy i gdzie dziecko może korzystać z urządzeń przenośnych i jak długo. Potwierdźcie umowę uściskiem dłoni lub innym gestem, które Twoje dziecko poważnie traktuje. Przećwicz takie ustalenia zanim przyzwyczai się do robienia swoich rzeczy.

  • Przedział wiekowy

Klasyfikacja wiekowa jest w tej chwili dołączana do wszystkich aplikacji i filmów. Dzięki nim możesz zorientować się, czy są odpowiednie dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że jest to sugestia producenta. PAMIĘTAJ: witryny skierowane do osób poniżej 10 roku życia, takie jak Spotlite również zawierają elementy sieci społecznościowych.

Interakcje w Seci i ich bezpieczeństwo

  • Kontrola

Dyskretnie! Aktywuj kontrolę rodzicielską. Dostosuj sposoby kontrolowania aplikacji i stron, które może odwiedzać Twoje dziecko.

  • Bezpieczeństwo

Zacznij rozmawiać o sieciach społecznościowychi udostępnianiu mateariałów oraz przechowywaniu danych w różnych miejscahc, jak Gdrive, czy dropbox. Używaj bezpiecznych ustawień na wszystkich urządzeniach mobilnych. Pamiętaj, że jeśli łączy się z Internetem przez publiczne WiFi, filtry blokujące nieodpowiednie treści mogą być nieaktywne.

  • Sieci społecznościowe

Zanim dołączą do jakichkolwiek społeczności porozmawiaj o korzyściach i zagrożeniach. Wyjaśnij i pokaż, że to co prześlą, może pozostać na zawsze w Internecie.  Jeśli Twoje dziecko już ma profil, naucz je blokowania lub ignorowania ludzi oraz ustawiania ścisłych ustawień prywatności. Poproś, o status znajomego, abyś Ty lub osoba zaufana mógł sprawdzić odpowiedniość postów i rozmów.