Ochrona przed niewłaściwymi treściami – cz. II

Ochrona przed niewłaściwymi treściami – cz. II

Ochrona przed niewłaściwymi treściami: fakty i statystyki

Znakomite badania w tym temacie przeprowadziła Wielka Brytania. Wykazały one, że do 56% dzieci w wieku 11–16 lat widziało w Internecie wulgarne materiały. Jedno na dziesięcioro dzieci w wieku 8-11 lat powiedziało, że widziało coś nieprzyjemnego lub niepokojącego online. W wielu przypadkach mogą nie powiedzieć o tym, co widziały. Według badań przeprowadzonych przez LGfL - Hopes and Streams 1/5 badanych brytyjskich dzieci nigdy nikomu nie powiedziało najgorszej rzeczy, która im się przydarzyła.
Pamiętaj, że nawet tak niegroźna treść (z punktu widzenia dorosłego) jak niedokładne informacje mogą prowadzić lub kusić dziecko do działania niezgodnego z prawem lub niebezpiecznego. To działanie nie musi być nawet uświadomione.

Jaka aplikacja do matematyki dla dzieci jest warta uwagi?

  • Materiały pornograficzne
  • Treści zawierające przekleństwa
  • Witryny zachęcające do przestępczości i agresji
  • Zdjęcia, filmy lub gry przedstawiające przemoc lub okrucieństwo wobec innych ludzi lub zwierząt
  • Strony z treściami agresywnymi, strasznymi lub budzącymi obrzydzenie
  • Witryny hazardowe
  • Niemoderowane pokoje rozmów, których nikt nie nadzoruje

Monitorowanie tego, co ogląda Twoje dziecko, może być trudne, ponieważ może uzyskać dostęp do tych materiałów za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, w tym urządzeń mobilnych, takich jak telefon lub tablet

Ochrona przed niewłaściwymi treściami – cz. II

Równie łatwo Twoje dziecko może przypadkowo natknąć się na nieodpowiednie witryny za pośrednictwem aplikacji pobranych na urządzenie mobilne. Podobnie za pośrednictwem łączy od znajomych, rozmawiając online, a nawet za pośrednictwem systemów komunikacji np.  Apple AirDrop. Jak zabezpieczyć urządzenia chętnie opowiadamy i chętnie pomagamy rodzicom osobiście ustawić ograniczenia. Zapraszamy do kontaktu z nami - pomożemy.

Klasyfikacja wiekowa i weryfikacja wieku

Istnieją różne sposobów sprawdzenia, czy dana treść jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Jednym z nich jest monitorowanie czasu przed ekranem i udzielanie zgody na odwiedzanie konkretnych stron. To ustawić możesz samodzielnie dzięki naszym instruktażom. Znajdziesz je np. tu:

Wiele platform stosuje rodzaj oceny, aby poinformować o poziomie przemocy i jednoznacznych treści, które zawiera dany element multimedialny. Nie zapominajmy, że ochrona dziecka przed niewłaściwymi treściami leży po stronie opiekunów. To odpowiedzialność i zadanie Rodziców i Opiekunów. Ponadto rónie ważne jest przygotowanie dziecka na to, co może zobaczyć. Niezbędnym jest, aby upewnić się, że dziecko wie, że może i powinno przyjsć z problemem do rodzica, lub innej zaufanej osoby jeśli jednak ochrona dziecka przed niewłaściwymi treściami gdzieś zawiedzie.